Účetní program AdmWin - video ukázka rychlého a snadného vystavení faktury

Sleva na sociálním pojištění pro pracující důchodce od r.2025 - zaměstnanci

Novela zákona 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti vydaná v zákoně 417/2024 Sb,, který vyšel ve sbírce 18.12.2024, zavádí v § 7d a § 7e slevu 6,5 % slevu na důchodovém pojištění z vyměřovacího základu.

§ 7d
(1)    Zaměstnanec, který je poživatelem starobního důchodu, má nárok na slevu na pojistném na důchodové pojištění za kalendářní měsíc, pokud dosáhl důchodového věku a vznikl mu nárok na výplatu starobního důchodu v plné výši podle zákona o důchodovém pojištění; tyto podmínky musí být splněny po celý kalendářní měsíc, za který zaměstnanec uplatňuje slevu na pojistném….

§ 7e
(1) Výše slevy na pojistném zaměstnance, který je poživatelem starobního důchodu, za kalendářní měsíc činí 6,5 % z vyměřovacího základu zaměstnance. Sleva na pojistném se zaokrouhluje na celé koruny směrem nahoru.
(2) Slevu na pojistném uplatňuje zaměstnanec u zaměstnavatele, a to nejdříve za kalendářní měsíc, v němž požádal o slevu na pojistném, a za kalendářní měsíce následující; nárok na slevu nemůže zaměstnanec uplatnit u zaměstnavatele zpětně.
(3) Sleva na pojistném náleží zaměstnanci, jen pokud zaměstnavateli prokázal splnění podmínek nároku na slevu na pojistném, a to
a) doložením rozhodnutí o přiznání starobního důchodu a čestným prohlášením o nároku na výplatu starobního důchodu v plné výši, nebo
b) potvrzením plátce důchodu o pobírání starobního důchodu v plné výši s uvedením dne, od něhož výplata starobního důchodu v plné výši náleží.

§ 23k
Zaměstnavatel je povinen mít ve své evidenci o zaměstnancích, kteří uplatňují nárok na slevu na pojistném, tyto údaje a doklady:
a) jméno a příjmení,
b) doklady uvedené v § 7e odst. 3, § 23g odst. 3 a v § 23m.

Mnoho zaměstnavatelů, na základě podmínek uvedených v zákoně, vydalo vlastní tiskopis žádosti, se kterým posílají důchodce na okresní / městskou správu ČSSZ, aby na něj dala své potvrzení, že zaměstnanec opravdu dosáhl důchodového věku pro přiznání starobního důchodu a že jej pobírá v plné výši. Důchodci, ve svém volnu, které by mohli věnovat svým vnoučatům či jiným prospěšným činnostem, běhají na na ČSSZ čekat ve frontě na potvrzení….
Další zákonem nařízená byrokracie, zvýšená administrativní zátěž jak pro zaměstnavatele, tak ČSSZ. Zaměstnavatel si musí zřídit pro zaměstnance další složku, do které zařadí zákonem předepsanou žádost a potvrzení o tom, že žadatel o slevu pobírá starobní důchod v plné výši a další doklady dle § 23g odst. 3 a v § 23m …Proč? Aby pak mohl při případné kontrole ze strany ČSSZ, jí doložit, že zaměstnanci snížil sociální pojištění oprávněně, když ČSSZ tuto informaci má (zaměstnavateli na počátku potvrzuje, že zaměstnanec pobírá starobní důchod v plné výši). To jako bude ČSSZ kontrolovat u zaměstnavatele sebe sama, že vydala správné potvrzení? Co to je za absurditu?
Kdo vytváří takovéhle paragrafové znění zákonů zvyšující zbytečnou byrokracii? Jak to, že to projde celým legislativním procesem? Legislativní rada vlády, vláda sama, páni poslanci a senátoři se svými asistenty a poradci. To je obrovské množství lidí. A to se opravdu žádný z nich nad tím nezamyslí, jak dobrou myšlenku do zákona jednodušeji zavést? To jsou lidé placení z našich daní a přitom za své nemyšlení nenesou zodpovědnost, tak proč by to dělali…
Například v rámci proklamované digitalizace státní správy, mezi kterou lze řadit i ČSSZ, jenž se úspěšnou digitalizací chlubí, jen zavést na eportale další jednoduchý dotazovací formulář pro zaměstnavatele, který na zadané rodné číslo vrátí potvrzení (ano/ne), že pobírá starobní důchod v plné výši a od kdy. K tomu samozřejmě totéž v API, aby si mohl systém, který mzdová účetní používá, automaticky tuto informaci k pracovníkovi doplnit a při výpočtu mzdy použít, aniž by musela mzdová účetní kolem toho cokoliv dělat?
Nebo využít již od r. 203 existujícího zasílání rodných čísel a jejich vyměřovacích základů pracovníků, na které zaměstnavatel uplatňuje slevu z důvodu zkráceného úvazku, na měsíčním Přehledu o výši pojistného, který každý zaměstnavatel musí ČSSZ zasílat. Stačilo by jen rozšíření o příznak, že se jedná o pracujícího důchodce. Pak by se již při podání tohoto Přehledu automaticky zkotrolovalo, zda toto rodné číslo uplaťnuje slevu oprávněně i výši slevy. V zákoně by pyk nemusely být ani další následující § popisující řešení přeplatků a nedoplatků na pojistném z vzniklých z titulu chybného uplatnění slevy. Bylo by to vyřešeno ihned bez dalších administratiních kroků jak na straně ČSSZ tak i zaměstnavatele.
Další otázkou je, proč zaměstnanec o tuto slevu musí požádat. To by ji jako některý důchodce nechtěl? Obzvlášť, pokud je současně plně automaticky zrušeno navyšování důchodu u pracujících důchodců po odpracování dalšího určitého počtu dní po získání starobního důchodu.
Odpověď, že je to snaha politické reprezentace o zlepšení bilance důchodového účtu, protože se dá předpokládat, že část pracujících starobních důchodců se o této možnosti nedozví a o slevu na pojistném včas nepožádá (zpětné požadování je přímo v zákoně vyloučeno), zdá se být spekulativní.
Něco napovídá
§ 23g odst. 3) Uplatnil-li zaměstnanec u zaměstnavatele nárok na slevu na pojistném, může se písemným prohlášením nároku na slevu na pojistném vzdát...
Který starobní důchodce by se chtěl slevy vzdát??? Napadají mne jen politici v důchodovém věku (s kumulací více funkcí)….V soukromém sektoru si 55+ práci ani nenajde.

Více informací na účetní program, zápis firmy naleznete i na účetní program.

Vyhledávání